Založ si blog

Bojovníci proti apartheidu Stephen Biko, Ruth Firstová a Chris Hani

V tomto článku sa oboznámime s poslednými minútami veľkých bojovníkov proti apartheidu v Juhoafrickej republike. Vládnuca politika apartheidu bola založená na separovaním podmienok pre belošské a černošské obyvateľstvo. Existovali autobusy, pláže, kluby a mnohé zariadenia len pre bielych a černosi kde černošské obyvateľstvo nemalo žiaden prístup.

 

Stephen Biko

 

 

 

V sedemdesiatych rokoch juhoafrický režim potlačil v krajine najstaršie protirasistické hnutie Africký národný kongres (ANC). Väčšina jeho vodcov bola v exile alebo vo väzení. Vtedy na scénu prichádza Stephen Biko (nar. 8.12.1946 v King Williams Town, Eastern Cape, Juhoafrická republika). Postavil sa do čela hnutia, ktoré požadovalo rovnaké práva pre černochov a belochov vo všetkých sférach. Nové nepokoje, ktoré vyvolali čierni študenti vypukli v roku 1976. Vláda obvinila Bika z podnecovania nepokojov a označila ho za hlavného vodcu povstania. Policajné zložky zadržali Bika v ten istý rok a odviezli ho na policajné ústredie, kde ho zatvorili do zvukotesnej miestnosti používanej na mučenie. Bol brutálne vypočúvaný piatimi policajtmi, kde traja z nich Harold Snyman, Daniel Siebert a Gideon Nieuwoudt, schmatli Bika a mlátili mu hlavu stenu. Tento incident zanechal trvalé následky na jeho mozgu. Po piatich dňoch ho namiesto prevozu do nemocnice odviezli do väzenia v hlavnom meste Pretoria, kde na nahý podľahol zraneniam mozgu.

 

Ruth Firstová

 

 

 

Juhoafrická vláda nariadila v 70. a 80-tych rokoch operáciu, ktorej cieľom bola fyzická likvidácia najvýznamnejších odporcov režimu. Tejto vlne teroru podľahla po Stephanovi Bikovi aj ďalšia významná členka odboja Ruth Firstová. Bola to popredná juhoafrická komunistka, podporovateľka ANC. V krajine jej hrozilo zatknutie, presne tak ako aj jej manželovi Joeomovi Slovomovi, vodcovi juhoafrickej komunistickej strany a tak si zvolili exil. Ruth pôsobila až do 80-tych rokov na Univerzite Eduarda Mondlaneho v Mozambiku a tiež bola aktívnou žurnalistkou. Na príkaz juhoafrického ministerstva polície tajný agent Craig Williamson a výrobca bômb Roger Raven umiestnili malé výbušné zariadenie do listu, ktorý poslali Firstovej. Firstová podľahla zraneniam 17.augusta 1982 pri otváraní tejto obálky.

 

Chris Hani

 

 

Hany bol významný juhoafrický černošský protirasistický aktivista, ktorý v roku 1991 zastával úrad generálneho tajomníka Komunistickej strany Južnej Afriky. Počas prechodného obdobia od vlády apartheidu k demokratickej vláde ho 10. apríla 1993 zastrelili v Johannesburgu, keď sa vracal domov. O pár hodín polícia zatkla Janusza Walusa. Walus bol pravicový extrémista narodený v Poľsku a od roku 1981 žil v emigrácii v Južnej Afrike. Za spoluúčasť na Haniho vražde obvinili aj belošského politika Cliva Derbyho-Lewisa, pretože zabezpečil Walusovi zbraň. Obaja boli odsúdení na smrť, ale rozsudok bol nakoniec zmenený na doživotie v roku 1994 po nástupe Nelsona Mandelu k moci trest smrti zrušili.

 

Zdroj: R.G. Grant: Atentáty

Nie je múr, ako múr. . . Alebo ako sú kapitalistické múry a ploty predsa „demokratickejšie“ a „slobodnejšie“, ako tie komunistické. . .

16.11.2019

Dnešná kapitalistická politická reprezentácia posledné dni vo veľkom oslavuje pád berlínskeho múra. Hovoria o tom, že komunisti stavali múry, ploty, ktoré rozdeľovali ľudí. Pri výročí pádu berlínskeho múru hovoria o tom, ako už nikdy nemôžu ploty a múry vznikať na hraniciach štátov, že múry a ploty sú symbolom komunistov, neslobody a podobne… Na začiatok si [...]

Nevytŕčaj z radu, máme pre teba metál: Čaputová a jej politická kultúra v praxi …

13.08.2019

Posledná masovo medializovaná správa o odovzdaní “prestížnej ceny“ za politickú kultúru Čaputovej ma už naozaj nenechala chladným. Hovorí sa, že politikovi na novom poste treba nechať aspoň prvých 100 dní a potom začať s prvým hodnotením jeho práce. Práve to, že Čaputová ani nestihla vyvetrať v paláci Kiskov “smrádek“ a už dostala medzinárodnú cenu za [...]

Nech vedenie U. S. Steelu okreše svoje rozprávkové platy a vývoz zisku do USA a zastaví prepúštanie 2 500 pracujúcich: Alebo ako si primátor Polaček pohrkútal s vedením fabriky…

26.07.2019

U.S. Steel Košice oznámil, že do roku 2021 prepustí okolo 2 500 zamestnancov. Vedenie podniku narieka, že problémom je lacná ocel hlavne z Číny, emisné kvóty, či pridrahé energie na Slovensku. Oficiálne stretnutie s vedením podniku absolvoval primátor Košíc Polaček, nakoľko ako povedal: „chcel mať informácie o stave fabriky som chcel mať z prvej ruky, preto som sa stretol [...]

gangy, švédsko

Na podujatie švédskej Ľavicovej strany vtrhli útočníci, hlásia troch zranených

24.04.2024 23:24

Večerné podujatie v Štokholme malo byť o rastúcom fašizme vo Švédsku.

bombic

Británia rozhodla o vydaní extrémistu Bombica na Slovensko. Odkázal, že nikam nejde

24.04.2024 22:40

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, môže sa proti nemu odvolať.

ATACMS, vojna na Ukrajine

Kyjev už nasadil strely dlhého doletu ATACMS. Američania ich dodali tajne

24.04.2024 20:54

Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac, oznámilo americké ministerstvo zahraničných vecí.

Francois Fillon

Francúzsky súd potvrdil odsúdenie expremiéra Fillona v kauze sprenevery

24.04.2024 19:16

Sprenevery sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 878633x
Priemerná čítanosť článkov: 11411x

Autor blogu

Kategórie