Slovensko je v počte verejných nájomných bytov na chvoste Európy: Potrebujeme nové nájomné byty pre mladých, nie stíhačky a zbrojenie!

Slovensko je v Európe najhoršou krajinou, čo sa týka verejného nájomného bývania. Máme len 6% verejných nájomných bytov z celkového bytového fondu. Za socializmu sa u nás stavali ročne desiatky tisíc štátnych a družstevných bytov pre našich obyvateľov, veď ešte napr. v roku 1989, teda v poslednom roku socializmu, sa na Slovensku postavilo vyše 33-tisíc bytov ! Ročne sa stavalo aj vyše 10-tisíc rodinných domov. Štát za socializmu realizoval masovú štátnu výstavbu bytov, ktorá je unikátna v celej histórii Slovenska. Nástupom kapitalizmu došlo aj k obrovskému útlmu výstavby bytov, bytový fond čelili veľkej privatizácii, kedy sa byty hromadne odpredávali do súkormného vlastníctva a tak sme sa za necelých 30 rokov dostali na chvost v počte nájomných bytov v Európe. Byty taktiež od pádu socializmu do dnešných dní u nás zdraželi 75-násobne! Pre porovnanie, v EÚ máme aj štáty, kde tvoria verejné nájomné byty z celkového bytového fondu až 62%, napr. u našich susedov v Rakúsku to je 42%.

Jasne sa musíme zamerať na masovú výstavbu verejných bytov v réžii štátu, kde bude stabilné regulované nájomné po celom území Slovenska. Štát musí spustiť program dotácií na bývanie. Dnešná mladá generácia býva u rodičov aj do 30tky, lebo samostatné bývanie je pre nich nedostupné a aj to znemožňuje vytvárať si rodinu. Obrovským problémom je zadlžovanie mladých ľudí a rodín, ktorí musia splácať drahé hypotéky skoro celý svoj život, aby mali vlastné bývanie. Sťahujú sa do drahých podnájmov.

Štát a samosprávy v tomto totálne zlyhávajú. Bytová politika pre mladých ľudí a rodiny je veľká katastrofa. Na výstavbu štátnych, obecných, mestských bytov nie sú peniaze, no 2 miliardy na kúpu nových stíhačiek a na 30 miliárd na zbrojenie do roku 2030 sú peniaze hneď. Sú rôzne porovnávania socializmu a kapitalizmu na Slovensku, kde nás väčšinou presviedčajú, ako sa nám žije omnoho lepšie v kapitalizme, no keď sa pozriete na základné ľudské právo a to právo na dostupné bývanie, tak v tomto dnešný sýstem fatálne zlyháva a nevie garantovať pre našich ľudí jednu z najpodstatnejších potrieb a je na hony vzdialený dobre fungujúcemu socialistickému bytovému programu. Vieme dobre, ako Havel nazval byty v Petržalke, že sú to králikárne. Dnes za takúto 4- izbovú „králikáreň“ zaplatíte v Bratislave aj 180-tisíc Eur… Veď po Slovensku koluje výstižný obrázok s fotkou socialistických panelákov a textom: „Vziať si 45-ročnú hypotéku na byt, ktorý postavili komunisti pre ľudí zadarmo… Nepríde vám to divné?“

Prezident Kiska bol vytešený, že môže oznámiť potentátom z NATO, že Slovensko bude vynakladať veľké investície na armádu, že z dnešného 1% HDP, ktoré dávame na armádu, zvýšime na 2% ( čo sú 2 miliardy ročne ), no výstavba bytov ho nejak nezaujíma. Veľmi horlivými zástancami zbrojenia sú taktiež aj všetky vládne strany SNS, Smer-SD a Most-Híd bez výnimky. Nie miliardy Eur na zbrojenie, ale na vybudovanie potravinovej sebestačnosti, diaľnice, výstavbu nájomných bytov, podporu rodín, športu, zvyšovania materskej, na školstvo, nemocnice, starostlivosť o dôchodcov, či kultúru !

Nedostupnosť verejných nájomných bytov na Slovensku spôsobuje to, že mladí ľudia žijú aj po 30tke so svojimi rodičmi, nemôžu si zakladať rodiny, tým sa znižuje aj pôrodnosť a mladí ľudia sú nútení zadlžovať sa na celý život v bankách, alebo platia drahé nájomné súkromným prenajímateľom. Štát v dnešnej dobe nezvláda základné právo pre ľudí a to právo na bývanie. Svojich občanov podhodil rôznym developerským firmám, ktoré stavajú súkromné bytové komplexy, ktoré sú ale stavané s primárnym cieľom zarobiť a napakovať sa na tom a nie ako za socializmu, kde bolo primárnym cieľom postaviť dostupné bývanie pre všetkých obyvateľov a socialistický štát to vnímal ako jedno zo základných práv obyvateľstva, ktoré musí byť zabezpečené. Nepozeralo sa na zisky, ale na to, aby ľudia mohli dôstojne žiť za malé náklady.

Štát sa v dnešnej dobe zbavil svojej kompetencie a presunul ich na mestá a obce, tie však nemajú na výstvabu peniaze a čelia zložitej byrokracii. Na Slovensku sa tak dokončilo za pár rokov len niekoľko stoviek obecných a mestských nájomných bytov. Mladé rodiny nemajú na vlastné bývanie, nie sú im ponúkané bezúročné pôžičky, dostupné dotované bývanie, dostatočné platové ohodnotenie.

Vláda zvýšila príspevok na presťahovanie a vyzýva pracujúcich, aby sa z východu sťahovali za prácou na západ. Toto je podľa nich správny krok? Keď vyzývajú ľudí aby začali vyľudňovať oblasti na východe a začali sa sťahovať na západ Slovenska, prakticky do neznáma, aby začali nový život, miesto toho, aby vláda podporovala najchudobnejšie regióny a vytvárali tam pracovné miesta, máme ich vyľudňovať? Po ďalšie, keď sa aj celá rodina presťahuje z východu na západ, tak tu narazí na veľké prekážky a to práve drahé byty a nájomné. Takže keď už vláda láka pracujúcich, aby sa presťahovali, tak musí zabezpečiť, aby pri priemyselných zónach vyrástli nové bytové komplexy, ktoré bude stavať štát a zabezpečí tam stabilné regulované nájomné.

Nezvyšujme výdavky na armádu, ale tieto financie presuňme do vybudovania pevnej štruktúry jaslí a materských škôl a ich modernizácie, do sociálnej a rodinnej oblasti, pomoci mladým rodinám a matkám samoživiteľkám, výstavby bytov pre mladé rodiny a pre ženy samoživiteľky s deťmi, do bezúročných mladomanželských pôžičiek, ale aj do bezúročných pôžičiek pre slobodné ženy s deťmi, do zvyšovania materských a prídavkov na deti.

Poďme spoločne vzdorovať oligarchii a jej vyciciavaniu a rozkrádaniu Slovenska, postavme sa spoločne kapitalizmu! Konzervatívci, liberáli, sociálni demokrati, národniari, nacionalisti, euroskeptici….všetci chcú udržiavať kapitalizmus a tým pádom moc oligarchie.

Miroslav Pomajdík

Nie je múr, ako múr. . . Alebo ako sú kapitalistické múry a ploty predsa „demokratickejšie“ a „slobodnejšie“, ako tie komunistické. . .

16.11.2019

Dnešná kapitalistická politická reprezentácia posledné dni vo veľkom oslavuje pád berlínskeho múra. Hovoria o tom, že komunisti stavali múry, ploty, ktoré rozdeľovali ľudí. Pri výročí pádu berlínskeho múru hovoria o tom, ako už nikdy nemôžu ploty a múry vznikať na hraniciach štátov, že múry a ploty sú symbolom komunistov, neslobody a podobne… Na začiatok si [...]

Nevytŕčaj z radu, máme pre teba metál: Čaputová a jej politická kultúra v praxi …

13.08.2019

Posledná masovo medializovaná správa o odovzdaní “prestížnej ceny“ za politickú kultúru Čaputovej ma už naozaj nenechala chladným. Hovorí sa, že politikovi na novom poste treba nechať aspoň prvých 100 dní a potom začať s prvým hodnotením jeho práce. Práve to, že Čaputová ani nestihla vyvetrať v paláci Kiskov “smrádek“ a už dostala medzinárodnú cenu za [...]

Nech vedenie U. S. Steelu okreše svoje rozprávkové platy a vývoz zisku do USA a zastaví prepúštanie 2 500 pracujúcich: Alebo ako si primátor Polaček pohrkútal s vedením fabriky…

26.07.2019

U.S. Steel Košice oznámil, že do roku 2021 prepustí okolo 2 500 zamestnancov. Vedenie podniku narieka, že problémom je lacná ocel hlavne z Číny, emisné kvóty, či pridrahé energie na Slovensku. Oficiálne stretnutie s vedením podniku absolvoval primátor Košíc Polaček, nakoľko ako povedal: „chcel mať informácie o stave fabriky som chcel mať z prvej ruky, preto som sa stretol [...]

parlament, nrsr

Mimoriadnu schôdzu k odvolaniu Šutaja Eštoka sa opäť nepodarilo otvoriť

03.12.2024 08:45

V pondelok 2. decembra sa pokúsili schôdzu otvoriť dvakrát, no neúspešne.

vojna na Ukrajine, Kurská oblasť

BBC: 'Držte sa a čakajte na Trumpa'. Vyčerpaní ukrajinskí vojaci pri Kursku nechápu prečo

03.12.2024 08:10

Správy od Ukrajincov, ktorí bojujú v Kurskej oblasti, vykresľujú pochmúrny obraz bitky, ktorej poriadne nerozumejú a obávajú sa, že ju môžu prehrať.

Sýria Aleppo vzbúrenci útok

Boje na severozápade Sýrie už vyhnali z domovov 50 000 ľudí, uvádza OSN

03.12.2024 08:00

Iránske ministerstvo zahraničia oznámilo, že o situácii budú cez víkend rokovať šéfovia diplomacií Iránu, Ruska a Turecka.

Biden angola

Biden pricestoval do Angoly na svoju prvú návštevu subsaharskej Afriky

03.12.2024 07:00

Angola je druhým najväčším vývozcom ropy v Afrike, pričom ropný priemysel tvorí približne 90 percent jej vývozu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 891190x
Priemerná čítanosť článkov: 11574x

Autor blogu

Kategórie